„Kdo chce víc, nemá nic.“ Při pronájmu bytu to platí dvojnásob.

„Kdo chce víc, nemá nic.“ Tohle rčení platí všude a pronájem bytu není výjimkou. Je pochopitelné, že majitel nájemního bytu chce vytěžit z jeho vlastnictví maximum. Existují však důvody, proč to s výší nájemného nepřehánět a možná jsou některé, které by Vás nenapadly.

1. Snížená poptávka – do „drahého“ bytu budete pravděpodobně déle shánět nájemce, každý měsíc, kdy je byt prázdný je pro majitele ztrátou. Bude-li byt stát měsíčně 12.000,- Kč a tato částka je z hlediska nájemného nadhodnocená a bude-li byt prázdný 2 měsíce, znamená to průměrnou měsíční ztrátu 2.000,- Kč.

2. Špatná pověst nemovitosti na inzertních serverech – Nájemný byt, který je dlouhodobě prázdný kvůli příliš vysokému nájemnému, může získat špatnou pověst. To může odradit potenciální nájemce, kteří by byli ochotni platit spravedlivé nájemné.

3. Lákání i nevhodných nájemců – je-li byt předražen a zůstává tedy déle v nabídce, láká i zájemce, kteří levnější bydlení z různých důvodů nemohou sehnat, protože prostě jinde nevyhovují standardním požadavkům majitelů a ocitli se v zoufalé situaci – což samozřejmě představuje riziko neplacení do budoucna. Takže místo solventních zájemců se dveře netrhnou s lidmi, kteří řeší vážné finanční problémy a majitele může v budoucnu čekat pracné vymáhání nájmu nebo řešení exekuce.

4. Problémy s udržením nájemníka – majitel pracně a možná i s výše uvedenou ztrátou našel ochotného nájemce. Pokud je však nájemné vysoké, koledujeme si o nájemce, který se bude rozhlížet, jak a kde by si finančně ulevil a bude hledat jiné bydlení, nedej bože, pokud se jejich finanční situace zhorší. Zde tedy hrozí, že místo v klidu pronajatého bytu budeme po pár měsících řešit znovu hledání nového nájemce.

Z těchto důvodů je důležité, aby majitelé pečlivě zvažovali, jak nastavit nájemné, aby bylo spravedlivé jak pro ně, tak pro potenciální nájemce. Realistické a tržně konkurenceschopné ceny mohou přilákat stabilní spolehlivé nájemce, což v konečném důsledku prospěje oběma stranám. Zajistí to dlouhodobou stabilitu a udržitelnost v nájemním byznysu.

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *